fbpx

Chcete byť pravidelne informovaní?

Dostávajte aktuálne ponuky priamo k Vám do obývačky.

Skôr ako vycestujete

Cestujete pracovať do zahraničia, batožinu máte už skoro zbalenú a zúfate, či ste na niečo nezabudli? Pripravili sme pre vás zoznam desiatich vecí, ktoré si určite nezabudnite zobrať so sebou. A pribalili sme aj jednu bonusovú. Veríme, že zoznam pomôže aj začiatočníkom v cestovaní za prácou, ale aj tým skúsenejším, ktorí cestujú do zahraničia pravidelne.

Osobné doklady

Doklady sú priorita číslo jedna, na čo pri balení nezabudnúť. Občiansky preukaz, prípadne pas, vodičský preukaz a európsku kartu zdravotného poistenia si zbaľte ako prvé. Pred odchodom si skontrolujte ešte raz, či ste si ich naozaj zabalili. Pre istotu.

Telefón

Určite nie je nič horšie, ako keď sa potrebujete súrne s niekým spojiť a nemáte pri sebe telefón.

Roaming

Roaming už operátori ponúkajú ako štandardnú službu, pokiaľ ste však dávnejšie neboli v zahraničí, určite si choďte k operátorovi overiť, či ho máte aktívny a ak nie, tak Vám odporúčame si ho aktivovať. Nie je nič jednoduchšie ako zdvihnúť telefón a zavolať svojim blízkym, hlavne v situácii, keď Vás „prepadne“ smútok za rodinou.

Nabíjačky

Poznáte to, práve keď nejaké elektrické zariadenie najviac potrebujete, je zvyčajne vybité. Nezabudnite si preto pribaliť nabíjačky (Anglicko – adaptér) ku všetkým zariadeniam, ktoré si so sebou beriete, či už je to mobilný telefón, tablet, notebook, alebo aj elektrická zubná kefka, alebo holiaci strojček.

Telefónne čísla na známych a agentúru mimo telefónu

Určite si napíšte dôležité telefónne čísla niekam mimo telefónu, napríklad do diára, alebo len tak na papier, aby sa vám nestalo, že sa v krízovej situácií nebudete mať komu dovolať, lebo telefón bude vybitý, prípadne ho nebudete mať so sebou a vy neviete telefónne číslo. Odporúčame si takto zapísať číslo na rodinných príslušníkov, či už vašich, ale aj na zamestnávateľa, známych, na ktorých sa môžete spoľahnúť, ale aj na vašu agentúru.

Hotovosť

Ako sa hovorí, s Visou môžete platiť na väčšine miest, hotovosť však platí všade. Vyhnite sa poplatkom za výber z bankomatu v zahraničí a zoberte si nejakú hotovosť so sebou.

Platobná karta

Určite si zoberte platobnú kartu a pokiaľ máte možnosť, tak ňou plaťte. Väčšina slovenských bánk za to neúčtuje poplatky, hotovosť si šetrite na situácie, kedy kartou nebudete môcť platiť. Pokiaľ máte v domácnosti iba jeden účet, v každej banke si viete vybaviť k tomuto účtu viac platobných kariet, aby ste mali jednu so sebou a ďalšia ostala doma pre rodinných príslušníkov.

Slovník

Slovníky sa pri práci vždy zídu. Aj keď cudzí jazyk ovládate na dobrej úrovni, vždy vás môže prekvapiť slovo, ktoré ste ešte nepočuli. Nenechajte sa zaskočiť!

Zdravotné pomôcky

Ak používate okuliare, aj keď možno iba na čítanie, nepomôžu, ak ostanú doma. Pokiaľ trpíte alergiami, alebo nejakými chronickými chorobami a užívate pravidelne lieky, zoberte si množstvo, ktoré vám pokryje nie len celú dĺžku plánovaného pobytu, ale ešte aj nejaký čas naviac. Nikdy neviete, pokiaľ budete chcieť ostať dlhšie, nebudete sa musieť obmedzovať práve nedostatkom liekov.

Notebook

Ak máte notebook, nezaškodí si ho zobrať so sebou, aj keď v mieste Vášho zotrvanie nie je internetové pripojenie. Môžete si dodatočne zakúpiť internet na USB, alebo zavítať do internetových kaviarní, ktorých je vo všetkých krajinách neúrekom alebo tráviť príjemné chvíle pri prezeraní fotografií vašej rodiny, prípadne dovolenky. Nezabudnite však na nabíjačku!

Dobrá nálada a pozitívny prístup

Tento bonus do batožiny nezbalíte, je však nemenej dôležitý. S dobrou náladou a pozitívnym prístupom pri práci si jednoduchšie nájdete cestu ku klientovi, spolupracovníkom, zamestnávateľom.
Tento zoznam sme pre vás pripravili aj v podobe dokumentu vo formáte PDF, ktorý si môžete jednoducho stiahnuť, vytlačiť, vyplniť a zobrať so sebou. Ak chcete. Nemusíte.