Rakúsko ako naša susedná krajina vo veľkom využíva pomoc slovenských opatrovateliek.
Práve ženy vo veku 45 – 55 rokov tvoria najväčšiu skupinu, o ktorú je v rámci poskytovania opatrovateľskej služby najväčší záujem.
Vysoko sa hodnotí ich profesionalita, schopnosť pracovať nepretržite a v neposlednom rade aj ochota pracovať za nižší plat.
V rodinách, kde sa okrem pacienta často starajú o chod domácnosti, nákupy, varenie a podobne, zvyčajne zarábajú od 55 do 65€ na deň. Pracuje sa zvyčajne v 2 – 3 týždňových turnusoch. Práca v rodinách totiž vyžaduje plné nasadenie a neraz príbuzní pacienta neváhajú poskytnúť aj iné benefity vrátane finančných.
Dokonalý systém.
Na rozdiel od Slovenska sa v Rakúsku každý rok zvyšuje suma zo štátneho rozpočtu, ktorá je určená na pomoc dlhodobo chorým osobám a seniorom vyžadujúcich si opatrovanie. Vlani smerovalo do týchto služieb približne 160 miliónov eur. Podľa štatistikov do roku 2050 bude v Rakúsku tretina obyvateľov vo veku viac ako 60 rokov, čím sa zvýši aj počet osôb odkázaných na starostlivosť. Podľa odhadov rakúskeho ministerstva práce, sociálnych vecí a ochrany spotrebiteľov bude potrebné čo najskôr v rámci dorovnania demografického nárastu zvýšiť počet ľudí schopných poskytovať tieto služby o 17 000. ( zdroj internet)
Opatrovanie vo všeobecnosti znamená vykonávanie činností nevyhnutných pre život, ktoré opatrovaný sám nezvláda. Bez rozdielu, či ide o dieťa, starého človeka, telesne alebo mentálne postihnutého.
Máte záujem zarábať si opatrovaním v Rakúsku a neviete ako začať?
V prvom rade musíte ovládať reč krajiny, v ktorej chcete pracovať. V posledných rokoch už aj Rakúsko zvýšilo požiadavky na znalosť nemeckého jazyka. Ak chcete opatrovať seniorov, musíte do nej zahrnúť množstvo výrazov z medicínskej oblasti. Opatrovateľa hľadajú ľudia, ktorým okrem veku, bránia zdravotné ťažkosti postarať sa sami o seba. Viac menej každý človek okolo sedemdesiatky a vyššie trpí nejakým ochorením. S vekom rastie predpoklad, že má problémy s vysokým krvným tlakom, zvýšenou hladinou cukru v krvi, bolesti kĺbov, horšie počuje alebo vidí. Z toho môže vyplývať aj problém s dorozumievaním. Zatiaľ čo so zdravým človekom sa dohodnete aj lámanou rečou, starší človek môže mať problém.
- Z dôvodu organického poškodenia sluchu, či schopnosti porozumieť sa zhoršuje kontakt s prirodzeným okolím. Ak hovoríte zle, nebude vám rozumieť vôbec.
- Z dôvodu psychologických zábran, odmietania, či predsudkov mu môže byť nepríjemný kontakt s niekým “z východného bloku” kto zjavne “hovorila jazyk váš po pokročilý úroveň a dedek starý láska starám”.
Vo vysokom veku ľudia trpia demenciou rôzneho stupňa. Aj keď váš klient netrpí vážnejších ochorením, musíte sa dohodnúť s lekárom, rozumieť diagnóze a liečbe. To sa v týchto krajinách často predpokladá, ako samozrejmosť. Opatrovateľka v zahraničí musí byť zbehlá a schopná komunikovať s okolím. Potrebuje vedieť, na koho sa obrátiť, zistiť si čo treba.
Opatrne, ak s prácou opatrovateľa v zahraničí chcete len začať.
Pokiaľ ste nikdy neopatrovali svojho príbuzného, alebo to nie je vaša profesia, idete úplne do neznámeho. Potom bude pre vás veľmi výhodné, ak sa predtým, než začnete, niečo naučíte. Je lepšie vedieť o niečo viac, než v praxi budete potrebovať. Preto je výhodné absolvovať niektorý kurz, prejsť si nejaké knihy na tú tému. Navyše vám môže prospieť, ak si doplníte znalosti jazyka. Špeciálne o výrazy, ktoré budete potrebovať.
- Opatrovateľské kurzy. Tu získate praktické informácie a tréning.
- Kurz nemčiny (či inej reči) pre opatrovateľov. Keďže je to žiadaná látka, môžete nájsť aj knihy, či CD.
Takto vybavení budete lepšie pripravení pomôcť ľuďom. Potom môžete ponúknuť svoj záujem o opatrovanie v zahraničí u sprostredkovateľskej agentúry. Jej úlohou je nájsť tú „Vašu rodinu – klienta.“ Občas sa stane, že si klient a opatrovateľ „nesadnú“. Sprostredkovateľská agentúra je pripravená aj na takéto situácie. Jednoducho Vám nájde nového klienta.
Pred nástupom je potrebné dokladovať aj Vašu prax, skúsenosti. Ak ste pracovali v podobnej oblasti, napríklad v domove dôchodcov, nemáte s tým problém a viete do čoho idete. Prax sa dá dokladovať aj starostlivosťou o príbuzného.
Ďalšie informácie o práci v zahraničí a či je lepšie pracovať ako živnostník alebo zamestnanec si popíšeme v budúcom článku.
Zdroj internet + vlastné