Životopis ( CV – Curriculum vitae) je poväčšine prvá vec, ktorá uchádzača o prácu prezentuje.
Napísať životopis by nemal byť problém. Napísať životopis správne už problémom môže byť. A napísať ho zaujímavo a „inak“, býva najtvrdším orieškom.
Niektorí „hľadači“ zamestnania zvyknú životopis podceniť a výsledkom je, že aj napriek nadupaným skúsenostiam, perfektnému vzdelaniu a znalostiam skončí ich životopis „v koši“.
Preto je veľmi dôležité dať si na ňom záležať. V tomto článku sa vám pokúsime dať zopár konkrétnych tipov, ako písať jednotlivé časti životopisu.
Poďme teda na to:
Najskôr si zadefinujeme , čo je CV.
Životopis, čiže CV (Curriculum Vitae), je dokument prehľadne popisujúci Vaše dosiahnuté vzdelanie a pracovné skúsenosti. Často je prvým prostriedkom komunikácie medzi uchádzačom a personalistom. Váš životopis by mal personalistu zaujať a zanechať v ňom ten najlepší dojem o Vás. Ďalší pokus už mať nebudete, preto je prvé predstavenie veľmi dôležité!
Pri hľadaní vhodného vzoru životopisu určite nájdete veľké množstvo príkladov.
Nasledujúce body vám však napovedia, aké informácie v ňom určite nesmú chýbať.
Osobné (kontaktné) údaje
- Meno a priezvisko
- Dátum narodenia
- Adresa – napíšte adresu, na ktorej aktuálne bývate.
- E-mail a telefónne číslo (Dôležité !! – vždy skontrolujte, či Vaše číslo a email sú napísané správne)
- Fotografie – Nie je podmienkou uvádzať v životopise Vašu fotografii, je to však určite výhodou. Dobre si však premyslite akú fotografiu vkladáte, mala by byť seriózna, nie selfie z večierku. Ak je v inzeráte na prácu zadané, že je potrebné dodať životopis s fotografiou, tak tam tú fotografiu vložte
- Skype – nemusíte uvádzať vždy, záleží na pozícii, na ktorú sa hlásite. Je však dobré to uviesť, je to pre Vás bod k dobru – čím detailnejšie informácie, tým ľahšia komunikácia
Vzdelanie
- Začnite poslednou študovanou školou.
- Pri vzdelaní je dôležité uviesť hlavne najvyššie dosiahnuté vzdelanie. Nižšie stupne vzdelania je vhodné uviesť v prípade, ak súvisia s prácou, o ktorú sa uchádzame alebo nadväzujú na vyššie dosiahnutý stupeň vzdelania, prípadne prezradia niečo o ďalších schopnostiach uchádzača.
- Uveďte časové rozpätie (najlepšie uvádzať aj s mesiacom začiatku / ukončenia napr. 09/2012 – 06/2016). Ak stále študujete, uveďte dátum predpokladaného ukončenia.
Pracovné skúsenosti
- Začnite poslednou pracovnou skúsenosťou.
- Uveďte názov spoločnosti a pozície, ktorú ste tu zastávali. Navyše pripojte predmet činnosti danej spoločnosti.
- Opíšte tiež vašu náplň práce na danej pozícii – stručne a relevantne, ideálne v bodoch. V prípade, že ste na pozícii dosiahli významné úspechy, môžete spomenúť aj tie.
- Uveďte zodpovedajúce obdobie vášho pôsobenia pomocou údajov mesiaca a roka.
Ďalšie skúsenosti, schopnosti a zručnosti
Nebojte sa vyzdvihnúť svoje schopnosti, ktoré môžete ponúknuť potenciálnemu zamestnávateľovi.
Ide najmä o:
- prax pri štúdiu alebo účasť na zaujímavých projektoch alebo štúdiu v zahraničí,
- jazyky, ktoré ovládate aspoň na komunikatívnej úrovni (základná znalosť nie je pre prax relevantná) a zároveň uvádzajte úroveň jazykových znalostí (napr. Anglický jazyk – veľmi pokročilý)
- počítačové (PC) znalosti – programy, systémy a softvér, ktoré ste doteraz využívali v práci aj súkromne, ak je vaša znalosť väčšia než úplne začiatočnícka (vždy uvádzajte názov programu a stupeň úrovne).
- Vodičské oprávnenia – napr. B, v prípade uvedenej požiadavky naň v pracovnej ponuke, uveďte aj počet najazdených kilometrov. preukaz na VZV, …
Môžete tiež popísať svoje záujmy a záľuby, ktoré potenciálnemu zamestnávateľovi napovedia niečo o vašej povahe a osobnosti. Neuvádzajte ich však príliš veľa, ale len tie, ktorým sa naozaj venujete, a ktoré Vás vystihujú.
Ak si chcete vypísať životopis hneď kliknite SEM
AK CHCETE DOBRÚ PRÁCU KLIKNITE SEM
Zdroj: Internet + vlastné skúsenosti