fbpx

Chcete byť pravidelne informovaní?

Dostávajte aktuálne ponuky priamo k Vám do obývačky.

Príbeh o tom, ako som vyberala fotku na CV

Tak som raz zase začala hľadať novú prácu v zahraničí. Väčšina vecí, ktoré sú spojené s nevyhnutnými papierovačkami a prípravami sú pre mňa dosť stresujúce. Napríklad taká fotka v životopise. Viem, že v CV nie je povinná, ale čo predáva lepšie ako dobrá fotka?

Je sobota popoludní. Sedím doma, predo mnou životopis a ja prehŕňam sa elektronickými fotkami a hľadám, ktorá by bola na CV najlepšia. Po pol hodine zúfalého vykrikovania od PC v štýle „V tom klobúku ma nie je vidieť“, „V tých plavkách sa to asi ozaj nehodí“, „Zase mám slnečné okuliare“, „Tak toto ozaj nie je dobrá fotka 😊“, „Prečo sme tu zase šiesti?“ ku mne pribehol priateľ, aby mi pomohol.

Skupinová fotografia v životopise nie je najlepší nápad

partia kamaratov

partia kamaratov

Po ďalšej hodine snaženia sme vybrali 4 fotky do užšieho výberu. Prvá je fajn. Stojím v otvorených dverách a na sebe mám sexi oblečenie a zvodne sa usmievam do objektívu. Priateľovi svietia oči a uznanlivo prikyvuje. Po chvíli sa spamätá a trochu schladí: „Ale hľadáš serióznu prácu, že.“ A je rozhodnuté. Fotka putuje do súkromného archívu. Škoda ☹.

Sexi fotky v CV rovnako nie sú žiadúce, aj keď majú výbornú kvalitu

kočka v kožuchu

kočka v kožuchu

Prečítajte si aj náš blog: Životopis – prvý krok k práci

Druhá fotka sa páči hlavne mne. Som na nej so svojim miláčikom – mačiakom Fredym. Fredy je krásny. Celý čierny, len mu žiaria zelené očiská. Ale, ako tak na fotku pozerám, je na nej vidieť viac Fredyho ako mňa. Takže zase krok vedľa.

Dobre, tak táto fotka na CV by mohla byť fajn. Som na nej len sama a je to ešte z čias kedy som terajšieho priateľa nepoznala. Fotila ma vtedy kamarátka v lese na prechádzke. Milo sa usmievam do objektívu a celkom prijateľne som aj oblečená. Nakoniec sa ma priateľ opýta: „A to máš akú starú tú fotku, keď máš na nej ešte čierne vlasy?“ A to som už tri roky blondýna!!! Zase nič.

Posledná vybraná fotka. Taká neutrálna a nudná. Chcelo by to nejaké úpravy. Šup šup, fotku orezať, prirobiť rámik a ešte by sa hodili nejaké kvetinky. Aby bolo jasné aj to, že som romantická duša. Ale nie, na fotke je všetko okrem mňa. Pomóc.

Mohli by vás zaujať aj naše nové pracovné ponuky

Príjemná profesionálna fotka, na ktorej takmer nie je vidieť človeka, ktorý životopis písal. 

A tejto fotke nepomôžu ani žiadne úpravy. Na životopis sa skrátka nehodí

Sobotné popoludnie za nami a ja ako na začiatku. Fotka na CV nenájdená. Na čo som ale prišla:

  1. Na CV sa hodí aktuálna fotka na ktorej sa veľmi neodlišujem od toho, aká v skutočnosti som.
  2. Celkom fajn je formálnejšie oblečenie ako vyťahané tričko a tepláky či vyzývavé oblečenie alebo póza. Samozrejme že oblečenie závisí na profesii a ak mám záujem o prácu trénera vo fitness centre, tak niečo ako tepláky budú na mieste 😊
  3. Na fotke som sama. Ako inak si má personalista vybrať? Krúžkovanie tváre, alebo pridávanie šípok s označením „toto som ja“ sa ozaj nehodí.
  4. CV je formálny doklad, ktorým sa personalistovi po prvý raz predstavujem, preto nie je vhodné ani to, aby som fotku nejakým spôsobom „vtipne“ upravovala či „amatérsky“ retušovala.
  5. Rovnako sa nehodia ani fotky z mobilu, nejasné, rozmazané, s nízkou kvalitou, scan z občianskeho či pasu (tam som sa stala členom Adams family), prípadne selfie.

Záver – ideálne je obetovať čas a peniaze a nechať sa vyfotiť u fotografa. Ak už fotku na CV, nech ozaj „predáva“.

Napríklad ako táto:

fotka na CV

fotka na CV

Úplný záver – ak nemám čas, chuť, alebo peniaze na profesionála, potom radšej pošlem CV bez fotky, ako s „nejakou“ fotkou, ktorá v konečnom dôsledku skôr uškodí ako pomôže.

Tip:

Návod a možnosť vyrobiť si vlastnú fotku na CV takmer ako u profesionála

Ak hľadáte zaujímavú a dobre platenu prácu v zahraniči , skúste sa pozrieť tu.