fbpx

Chcete byť pravidelne informovaní?

Dostávajte aktuálne ponuky priamo k Vám do obývačky. Môžete tiež vyplniť náš rozšírený formulár.

Príbeh o tom, ako sa aj malé klamstvá môžu pri hľadaní práce doma či v zahraničí vypomstiť

Ďalší mesiac bez práce. Kvôli mojej pohodlnosti ,že som nezavolala späť na neprijatý hovor z pracovnej agentúry som prišla o prácu v Holandsku. Najvyšší čas niečo zmeniť.
Do rúk sa mi dostal inzerát „Súrne hľadáme pomocnú silu do prevádzky vyrábajúcej cukrárenské výrobky.“

Hoci som nikdy poriadne nepiekla, zúfalstvo ma naviedlo k tomu, že som si „vylepšila“ životopis trojročnou praxou v cukrárenskej výrobe. A na moje prekvapenie ma prijali.

„Dnes pečieme veterníky“ zakričal šéf. Keď sa všetci rozišli do práce, otočil sa ku mne a povedal: „Poď, budeš robiť odpaľované cesto.“

Vylepšený životopis sa môže vypomstiť

V tej chvíli mi začali nohy vrastať do zeme a v hlave som mala úplné prázdno. „Upaľované cesto? Čo to je? To mám cesto páliť? Ako bosorku? Pomóóóóc!“ bežalo mi hlavou.

„Suroviny máš na stole, môžeš začať.“ Povedal šéf a odkráčal. Ostala som tam stáť a po troch minútach úplnej bezradnosti som sa pozrela na stôl so surovinami. Bola tam múka, vajcia, maslo, soľ a voda. „Čo s tým? Čo s tým?“ bežalo mi hlavou ako preskakujúca platňa. „Zmiešam to.“ Povedala som si a na malinkatú chvíľu sa mi uľavilo. A tak som miešala – všetko dokola, až kým… kým sa mi nepodarilo urobiť skvelé lepidlo. To už sa dohrnul aj šéf a hľadel na moje „cesto“.

Vyskúšajte prácu v Holandsku napríklad pri balíčkovaní hydiny

„A s tým chceš urobiť čo?“ opýtal sa.
„Upáliť to?“ odvetila som v miernych rozpakoch.
„Tak tu si skončila.“ Mrazivo oznámil šéf a dodal: „Buď rada, že Ti nedám zaplatiť suroviny.“

Ešte nikdy som sa necítila tak hlúpo a ponížene ako v tejto chvíli. Bola to hanba na najbližších tisíc rokov. K tomu som stále bola bez práce a bez peňazí. Len naviac s hanbou a poučením, že úprava životopisu nie je najlepšia cesta k tomu, ako získať prácu doma či v zahraničí. Čo na záver?

  1. Ani drobné klamstvá v životopise sa nevyplácajú. Najmä „úpravy“ vo vzdelaní, praxi alebo v jazykových znalostiach
  2. Aj bez adekvátneho vzdelania si viem nájsť prácu – napr. ako upratovačka, chyžná, pracovníčka skladu, vodič , kuriér, skladník, operátor výroby, … ,len musím trošku chcieť sa niečo nové naučiť a vydržať pri tom zopár mesiacov.
  3. Ak chcem trošku lepšie ohodnotenú prácu, tak si viem dorobiť nejaký kurz napr. : Kurz pre opatrovateľky, Kurz na Vysokozdvižný vozík, Kurz pre kuchárov …….. Netrvá to dlho a viem si prilepšiť aj o niekoľko 100 eur k výplate. Všetko sa ráta.

Jednoduchá práca je aj napr. : Operátor výroby v Česku

 

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, operátor výroby je celkom zaujímavá práca, pri ktorej je možné získať mnoho nových skúseností