fbpx

Chcete byť pravidelne informovaní?

Dostávajte aktuálne ponuky priamo k Vám do obývačky.

Príbeh o hľadaní cesty, ktorá vedie ku splneniu snov

Múdry človek sa učí na cudzích chybách, hlúpy na vlastných

Do Holandska som odchádzala s kufrom plným snov. Mala som vyhliadnutý byt na Slovensku a pri ňom takú malinkatú záhradku, kde som chcela pestovať kvety a bylinky. A do bytu som plánovala všetky najmodernejšie vychytávky.  Hlasové ovládanie žalúzií na oknách, smart chladničku čo hlási že je treba dokúpiť potraviny, smart regulované vykurovanie, ktoré sa zapne keď budem odchádzať z práce. Nepotrebné hlúposti, ktoré sa mi veľmi páčia a spríjemňujú život.

Môj vysnívaný domček so záhradou

domček s kvetmi

Teraz mám za sebou prvé tri mesiace práce v Holandsku. Zarábam presne toľko, ako sľúbila agentúra pred vycestovaním do práce v zahraničí a dokonca keď sa posnažím, tak sa niekedy podarí aj viac.

Pozrite sa na najnovšiu ponuku práce v zahraničí .

Zrazu mám tak veľa peňazí až ma to opíja. A tak som si začala užívať. Z prvej výplaty som si kúpila elektro bicykel. V Holandsku je mi síce úplne nanič, lebo takmer všade je rovinka a elektro pomoc nepotrebujem, ale … mať elektro  bicykel je in. Na druhej strane, na elektro  bicykel som minula dva razy viac ako na normálny bicykel a dokonca som si naň musela aj požičať.

Druhá výplata išla na nový tablet. Vyberala som taký nadupaný, aby som tabletom mohla aj fotiť, aj telefonovať, aj byť na sociálnych sieťach, aj počúvať hudbu, aj mať navigáciu, čítať časopisy, noviny a niekedy aj knihy … Skrátka taký všestranný štýlový tablet. Ale, bola to dobrá, aj keď finančne náročnejšia investícia, na ktorú som si tiež tak trochu požičala.

A tretia výplata? Peniaze sa rozkotúľali ani neviem ako. Doplatila som dlh za bicykel a tablet, kúpila nejaké oblečenie. A na konci mesiaca som pozrela na účet a zistila som, že napriek tomu, že v Holandsku zarábam perfektne, je stav na mojom účte viditeľne nízky.

Peniaze sú preletivo. Ak sa o ne nestarám, preletia okolo mňa a zrazu ich niet

bicigel a tablet

Hm, tak toto asi nie je najlepšia cesta k tomu, aby som si splnila sen o smart byte a bylinkovej záhradke. Asi by bolo dobré vrátiť sa z kratšej cesty a začať riešiť to, ako hospodáriť s peniazmi.

A nastavila som si plán.

  1. Prvý mesiac si budem zapisovať na čo všetko miniem peniaze a skúsim míňať peniaze tak…rozumne.
  2. Na konci prvého mesiaca zistím, kde som najviac minula a koľko peňazí dokážem reálne odložiť bokom. Akú veľkú krátkodobú finančnú poistku(rezervu) si vytvoriť na horšie časy a koľko si vyčleniť na dlhodobé úspory a investície.
  3. Počas druhého mesiaca začnem zisťovať, kam investovať peniaze. Radšej teraz zopár dní sa posurfujem po nete a povenujem samo štúdiu o investovaní  aby som získala aspoň základný prehľad ako sa potom chytať za hlavu že kam som tie svoje peniaze dala.  Na bežnom účte držať hotovosť je čistá strata, takže by to mali byť investície. Lenže kam?
  4. Možno nejakú časť do renomovaného dlhopisového fondu, dajakú sumu pravidelne do akciového, indexového alebo ETF fondu, Nechcem veľmi riskovať a prísť o zarobené peniaze, takže by to malo byť cez veľkú firmu čo spravuje fondy veľa rokov , aby mali dobrý rating  a slušné dlhodobé výsledky (napr. Franklin Templeton, Black Rock, Fidelity …). Musím si tiež dávať veľký pozor na lákavé a zaručené tipy od kamarátov ako rýchlo a špekulatívne  zbohatnúť. Tieto tipy nikdy nedopadli dobre. Bola by som rada, ak by mi investované peniaze vykryli infláciu a bezpečne aj 5-10%  ročne
  5. Začať si už od mlada pravidelne odkladať na dôchodok je a bude asi to najlepšie riešenie . Ako v 50 zistiť ,že som si mohla napr. zo 100-200 eurami/mesačne + zložité úročenie vo fonde              za X rokov vybudovať si majetok z ktorého by som mohla slušne žiť aj v starobe.
  6. Od tretieho mesiaca chcem začať rozumne míňať výplatu. Tak, aby som si v Holandsku mohla dovoliť takmer všetko, na čo mám chuť a aby som sa na Slovensko vrátila zo slušnou čiastkou zarobených peňazí s ktorými by som sa vedela odpichnúť do života bez zbytočného zadlženia.
  7. Dobre som si to vymyslela 😊 Teraz už len pevnú vôľu, aby som svoj plán sporenia a investovania dodržala.

Fungovať ako väčšina mojich kamarátov že keď príde výplata začnem hneď utrácať a míňať a čo sa zvýši si odložím .Takto ešte nikdy  nikto nič neodložil.  Asi si nastavím trvalý príkaz aby prv odišli euriky na tvorbu rezerv a majetku a až potom z toho čo sa zvýši môžem si kľudne užívať.

A aby som to na záver zhrnula. Prvého pol roka, teda šesť mesiacov, som v Holandsku len hľadala spôsob, ako a koľko usporiť. Moje sny tak ani po pol roku neboli bližšie k naplneniu, ako keď som bola doma. Ale rýchlo som sa spamätala.

Skúste byť múdri a poučte sa z mojich chýb. Pripravte si finančný plán ešte doma a potom v zahraničí… DODRŽIAVAJTE ho. Aj vtedy, keď to možno bude bolieť.

Veľa snov o budúcnosti a dosť síl na dodržanie finančných predsavzatí praje

Katarína

Tu sa dozviete všetky pracovné ponuky od nás