fbpx

Chcete byť pravidelne informovaní?

Dostávajte aktuálne ponuky priamo k Vám do obývačky. Môžete tiež vyplniť náš rozšírený formulár.

Príbeh o tom, ako rozpoznať dobrého zamestnávateľa

Hoci sa to možno nezdá, ale žijeme v dobe kedy je našťastie dosť pracovných ponúk. A rovnako sa viac-menej vytratili podvodní zamestnávatelia. Teda, oni nezmizli úplne, len sú stále prefíkanejší a čoraz častejšie sa presúvajú do virtuálneho sveta. Nanešťastie, pri hľadaní práce som na jedného neseriózneho zamestnávateľa natrafila aj ja, aj moja kamarátka.

Bolo to už dávnejšie, keď som si hľadala prácu a našla som jeden zaujímavý inzerát s ponukou práce. Lukratívnou. Ako novému zamestnancovi mi ponúkali prácu na čiastočný úväzok a nadpriemerne vysoký plat na to, že to nebolo na plný pracovný čas. Pod inzerátom bola uvedená adresa, kam je potrebné poslať životopis a už len čakať, kedy sa ozvú.

Životopis som poslala a ani som nemusela dlho čakať, do pol hodiny prišla odpoveď. V nej bolo uvedené, že sa tešia, že ma privítajú v novom pracovnom kolektíve plnom zaujímavej práce a kde si určite nájdem veľa nových spolupracovníkov. Keďže ide o prácu v zahraničí, na pokrytie vstupných nákladov mám na účet zaslať uvedenú sumu. Po zaslaní sumy ma budú znova kontaktovať s ďalšími informáciami o tom, kde mi zabezpečili ubytovanie, kedy budem cestovať, kedy nastupujem do práce a ako sa mi bude vyplácať mzda. Na záver mailu ma ubezpečili, že vstupný poplatok súvisiaci so sprostredkovaním práce v zahraničí a ubytovaním, je pri takomto type pracovného miesta úplne štandardný.

Platiť vopred budúcemu zamestnávateľovi? NIE!

Priznávam, že som trochu naivná, ale nejaké pracovné skúsenosti doma aj v zahraničí už mám za sebou a niečo sa mi na tej ponuke nepozdávalo. Konkrétne poplatok. Väčšina zamestnávateľov si skôr žiadala číslo môjho účtu, aby mi mali kam poslať výplatu a nedávali mi číslo účtu, na ktorý mám poslať vstupný poplatok. A samotný pojem vstupný poplatok sa mi nepáčil. Preto som sa rozhodla, že poplatok nepošlem, na prácu zabudnem a všetko sa skončí. To som sa ale veľmi mýlila.

O dva dni som od zamestnávateľskej firmy dostala ďalší mail, kde ma upozorňujú na to, že vstupný poplatok musím zaplatiť najneskôr do 5 dní od doručenia mailu, lebo inak ponúknu prácu niekomu inému. Toto sa mi páčilo ešte menej. Nemám rada, ak na mňa niekto tlačí a snaží sa mi nanútiť, čo mám alebo nemám robiť. Tak som znova nereagovala. A mailov začalo pribúdať. Zahlcovali mi emailovú schránku tak veľmi, až som ich nakoniec zablokovala. Nuž, ale poznáte to, žena.  Musím s niekým zdieľať svoje zážitky. A keď som stretla kamarátku, ktorá v tom čase pracovala v zahraničí, potrebovala som sa poradiť, či som náhodou neurobila nejakú hlúposť a neprišla o dobre platené miesto.

„Dobre si urobila.“ Povedala kamarátka. „Ja som sa tiež poučila, ale prišla som pritom o peniaze a získala zážitky, ktoré som ani nemusela.“ Pokračovala a porozprávala svoju skúsenosť s neserióznym zamestnávateľom.

Podeľte sa o zážitky s nedôveryhodným alebo zlým zamestnávateľom

 

Ja som bola hlúpa a zaplatil som niečo ako vstupný poplatok. A keď sa dva týždne nič nedialo, začala som tlačiť na firmu, že kedy už konečne nastúpim. Najprv mi písali, že sa to trocha skomplikovalo a nemôžu nájsť vhodné ubytovanie, potom že firma odstúpila od zmluvy a podobné hlúposti. Keď som ani po mesiaci nemala stále ani miesto ani peniaze, tak som sa trochu vyhrážala, že ich budem žalovať na súde a zverejním to v televízii. Do dvoch dní som mala informáciu o tom, kde budem pracovať a aj bývať. Že už mám len vycestovať a ešte sa aj ospravedlnili za prieťahy a že veria, že budem spokojná.“

Kamarátka sa trpko usmiala a pokračovala. „Vycestovala som. Samozrejme, že som si cestu platila sama. A keď som došla na ubytovňu, zistila som, že nič o mne nevedia, žiadnu voľnú posteľ pre mňa nemajú nielen že rezervovanú, ale sú aj plne obsadení. Šľak ma išiel trafiť. Ale povedala som si, že to skúsim v podniku, kde mám pracovať. Tak som tam šla a áno, predpokladáš dobre. Ani tam o mne nič nevedeli. A o firme, ktorá mi mala sprostredkovať prácu tiež nič. A to už bolo veľa aj na mňa. Bola som sama v zahraničí, bez ubytovania a bez práce. Nikoho som nepoznala a nikto o mňa nestál.“

Počúvala som ju s otvorenými ústami a v duchu ďakovala za intuíciu, ktorá ma od takejto situácie zachránila. „A čo bolo ďalej?“ Pýtala som sa.

„Nakoniec sa všetko skončilo neočakávane dobre. V tej firme, v ktorej som mala pracovať, práve hľadali človeka na podobnú pozíciu na akú som mala nastúpiť. Dohodli sme sa, že to skúsim. Na mesiac. A dokonca mi ponúkli aj ubytovanie.“ To už sa kamarátka začal usmievať. „Vydržala som tam tri roky. Ale poviem Ti, tie zážitky som si ozaj mohla odpustiť a nenaletieť podvodníkom.“

Pozor! Aj z negatívnych skúsenosti sa dá poučiť!

A tak, hoci sa všetko dobre skončilo, spísala som si pre seba pár poznámok, ktoré pri hľadaní práce kontrolujem:

  • Žiadne vstupné poplatky neplatiť!
  • Zamestnávateľ/sprostredkovateľ práce musí mať na svojej stránke uvedené existujúce kontakty (telefónne číslo, kam sa dá dovolať; mailovú adresu; uvedené sídlo)
  • Viem vopred, čo budem robiť, aký druh práce, aká je dĺžka pracovného dňa
  • Viem vopred, aké sú mzdové podmienky. Koľko je základná mzda a ako je možné získať príplatky
  • Viem, či som poistená (na Slovensku, alebo podľa zahraničného práva danej krajiny kam cestujem)
  • Viem, či ubytovanie mám zabezpečené alebo nie. A rovnako je to aj s dopravou
  • Viem, koľko je poplatok za ubytovanie, prípadne za dopravu
  • Ideálne je, ak na stránke nájdem aj nejaké referenciu na zamestnávateľa alebo sprostredkovateľa práce
  • Istota je, ak si zamestnávateľa/sprostredkovateľa práce overím priamo v sídle (zvyčajne ma pozvú na pohovor, ale u sprostredkovateľa práce to tak nemusí byť)
  • Viem, či v práci podpisujem pracovnú zmluvu, alebo sa vyžaduje vlastníctvo živnostenského oprávnenia

Je pravda, že aj keď si overím všetky náležitosti a zamestnávateľ alebo sprostredkovateľ práce ich spĺňa, nemusí to byť ešte skvelý a seriózny zamestnávateľ. Ale predsa len má bližšie k nemu, ako ten, čo tieto podmienky nespĺňa.

Prajem nám všetkým, aby sme sa s neserióznymi zamestnávateľmi stretávali čo najmenej a aby sme v zahraničí ale aj na Slovensku mali hlavne krásne spomienky na prácu a kolegov s ktorými pracujeme.

Veľa úspechov želá

Katarína