fbpx

Chcete byť pravidelne informovaní?

Dostávajte aktuálne ponuky priamo k Vám do obývačky.

Hoci sa to možno nezdá, ale žijeme v dobe kedy je našťastie dosť pracovných ponúk. A rovnako sa viac-menej vytratili podvodní zamestnávatelia. Teda, oni nezmizli úplne, len sú stále prefíkanejší a čoraz častejšie sa presúvajú do virtuálneho sveta. Nanešťastie, pri hľadaní práce v zahraničí som na jedného neseriózneho zamestnávateľa natrafila aj ja, aj moja kamarátka.

Príbeh o tom, ako rozpoznať dobrého zamestnávateľa

Bolo to už dávnejšie, keď som si hľadala prácu v Česku a našla som jeden zaujímavý inzerát s ponukou práce. Lukratívnou. Ako novému zamestnancovi mi ponúkali prácu na čiastočný úväzok a nadpriemerne vysoký plat na to, že to nebolo na plný pracovný čas. Pod inzerátom bola uvedená adresa, kam je potrebné poslať životopis a už len čakať, kedy sa ozvú.

Životopis som poslala a ani som nemusela dlho čakať, do pol hodiny prišla odpoveď. V nej bolo uvedené, že sa tešia, že ma privítajú v novom pracovnom kolektíve plnom zaujímavej práce a kde si určite nájdem veľa nových spolupracovníkov. Keďže ide o prácu v zahraničí, na pokrytie vstupných nákladov mám na účet zaslať uvedenú sumu. Po zaslaní sumy ma budú znova kontaktovať s ďalšími informáciami o tom, kde mi zabezpečili ubytovanie, kedy budem cestovať, kedy nastupujem do práce a ako sa mi bude vyplácať mzda. Na záver mailu ma ubezpečili, že vstupný poplatok súvisiaci so sprostredkovaním práce v zahraničí a ubytovaním, je pri takomto type pracovného miesta úplne štandardný.

Platiť vopred budúcemu zamestnávateľovi? NIE!

DOLÁRE V RUKE

DOLÁRE V RUKE

Priznávam, že som trochu naivná, ale nejaké pracovné skúsenosti doma aj v zahraničí už mám za sebou a niečo sa mi na tej ponuke nepozdávalo. Konkrétne poplatok. Väčšina zamestnávateľov si skôr žiadala číslo môjho účtu, aby mi mali kam poslať výplatu a nedávali mi číslo účtu, na ktorý mám poslať vstupný poplatok. A samotný pojem vstupný poplatok sa mi nepáčil. Preto som sa rozhodla, že poplatok nepošlem, na prácu zabudnem a všetko sa skončí. To som sa ale veľmi mýlila.

O dva dni som od zamestnávateľskej firmy dostala ďalší mail, kde ma upozorňujú na to, že vstupný poplatok musím zaplatiť najneskôr do 5 dní od doručenia mailu, lebo inak ponúknu prácu niekomu inému. Toto sa mi páčilo ešte menej. Nemám rada, ak na mňa niekto tlačí a snaží sa mi nanútiť, čo mám alebo nemám robiť. Tak som znova nereagovala. A mailov začalo pribúdať. Zahlcovali mi emailovú schránku tak veľmi, až som ich nakoniec zablokovala. Nuž, ale poznáte to, žena.  Musím s niekým zdieľať svoje zážitky. A keď som stretla kamarátku, ktorá v tom čase pracovala v zahraničí, potrebovala som sa poradiť, či som náhodou neurobila nejakú hlúposť a neprišla o dobre platené miesto.

„Dobre si urobila.“ Povedala kamarátka. „Ja som sa tiež poučila, ale prišla som pritom o peniaze a získala zážitky, ktoré som ani nemusela.“ Pokračovala a porozprávala svoju skúsenosť s neserióznym zamestnávateľom.

Podeľte sa o zážitky s nedôveryhodným alebo zlým zamestnávateľom

POSEDENIE PRI KLAVÍRI

POSEDENIE PRI KLAVÍRI

 

Ja som bola hlúpa a zaplatil som niečo ako vstupný poplatok. A keď sa dva týždne nič nedialo, začala som tlačiť na firmu, že kedy už konečne nastúpim. Najprv mi písali, že sa to trocha skomplikovalo a nemôžu nájsť vhodné ubytovanie, potom že firma odstúpila od zmluvy a podobné hlúposti. Keď som ani po mesiaci nemala stále ani miesto ani peniaze, tak som sa trochu vyhrážala, že ich budem žalovať na súde a zverejním to v televízii. Do dvoch dní som mala informáciu o tom, kde budem pracovať a aj bývať. Že už mám len vycestovať a ešte sa aj ospravedlnili za prieťahy a že veria, že budem spokojná.“

Kamarátka sa trpko usmiala a pokračovala. „Vycestovala som. Samozrejme, že som si cestu platila sama. A keď som došla na ubytovňu, zistila som, že nič o mne nevedia, žiadnu voľnú posteľ pre mňa nemajú nielen že rezervovanú, ale sú aj plne obsadení. Šľak ma išiel trafiť. Ale povedala som si, že to skúsim v podniku, kde mám pracovať. Tak som tam šla a áno, predpokladáš dobre. Ani tam o mne nič nevedeli. A o firme, ktorá mi mala sprostredkovať prácu tiež nič. A to už bolo veľa aj na mňa. Bola som sama v zahraničí, bez ubytovania a bez práce. Nikoho som nepoznala a nikto o mňa nestál.“

Počúvala som ju s otvorenými ústami a v duchu ďakovala za intuíciu, ktorá ma od takejto situácie zachránila. „A čo bolo ďalej?“ Pýtala som sa.

„Nakoniec sa všetko skončilo neočakávane dobre. V tej firme, v ktorej som mala pracovať, práve hľadali človeka na podobnú pozíciu na akú som mala nastúpiť. Dohodli sme sa, že to skúsim. Na mesiac. A dokonca mi ponúkli aj ubytovanie.“ To už sa kamarátka začal usmievať. „Vydržala som tam tri roky. Ale poviem Ti, tie zážitky som si ozaj mohla odpustiť a nenaletieť podvodníkom.“

Pozor! Aj z negatívnych skúsenosti sa dá poučiť!

A tak, hoci sa všetko dobre skončilo, spísala som si pre seba pár poznámok, ktoré pri hľadaní práce kontrolujem:

  • Žiadne vstupné poplatky neplatiť!
  • Zamestnávateľ/sprostredkovateľ práce musí mať na svojej stránke uvedené existujúce kontakty (telefónne číslo, kam sa dá dovolať; mailovú adresu; uvedené sídlo)
  • Viem vopred, čo budem robiť, aký druh práce, aká je dĺžka pracovného dňa
  • Viem vopred, aké sú mzdové podmienky. Koľko je základná mzda a ako je možné získať príplatky
  • Viem, či som poistená (na Slovensku, alebo podľa zahraničného práva danej krajiny kam cestujem)
  • Viem, či ubytovanie mám zabezpečené alebo nie. A rovnako je to aj s dopravou
  • Viem, koľko je poplatok za ubytovanie, prípadne za dopravu
  • Ideálne je, ak na stránke nájdem aj nejaké referenciu na zamestnávateľa alebo sprostredkovateľa práce
  • Istota je, ak si zamestnávateľa/sprostredkovateľa práce overím priamo v sídle (zvyčajne ma pozvú na pohovor, ale u sprostredkovateľa práce to tak nemusí byť)
  • Viem, či v práci podpisujem pracovnú zmluvu, alebo sa vyžaduje vlastníctvo živnostenského oprávnenia

Je pravda, že aj keď si overím všetky náležitosti pri práci v zahraničí a a zamestnávateľ alebo sprostredkovateľ práce ich spĺňa, nemusí to byť ešte skvelý a seriózny zamestnávateľ. Ale predsa len má bližšie k nemu, ako ten, čo tieto podmienky nespĺňa.

Prajem nám všetkým, aby sme sa s neserióznymi zamestnávateľmi stretávali čo najmenej a aby sme v zahraničí ale aj na Slovensku mali hlavne krásne spomienky na prácu a kolegov s ktorými pracujeme.

Veľa úspechov želá

Katarína

AK CHCETE VIAC INFORMÁCII KLIKNITE PROSÍM SEM