fbpx

Chcete byť pravidelne informovaní?

Dostávajte aktuálne ponuky priamo k Vám do obývačky.

Johan van Zutphen

Founder Qbis

V Holandsku môžete očakávať mesačný plat približne 1750 eur v hrubom. To Vám umožní nielen ušetriť si peniaze, ale aj užívať si život v Holandsku.

Zistite, od čoho sa odvíja výška Vášho platu

Každý, kto pracuje a dostáva plat v Holandsku, má pri najmenšom minimálnu mzdu. Tá je pre rok 2019 stanovená na €1615,80 za mesiac pre ľudí od 22 rokov. Po Luxembursku je to najvyššia minimálna mzda v Európe. Väčšina ľudí, ktorí si prišli zarobiť do Holandska, však zarába viac než je minimálna mzda.

8 faktorov, od ktorých sa odvíja Váš plat v Holandsku

 1. Štandard záruk z kolektívnej pracovnej dohody
 2. Počet odpracovaných hodín
 3. Čím dlhšie pracujete, tým viac zarábate
 4. Zručnosti navyše = vyšší plat
 5. Nezvyčajné pracovné podmienky
 6. Minimálna mzda a vek
 7. Ako sa vypočítava čistá mzda
 8. Dovolenka
 9. Štandard záruk z kolektívnej pracovnej dohody

Holandsko môžeme čo sa týka ochrany dočasných pracovníkov považovať sa predchodcu. Od roku 1971 je prijatá kolektívna pracovná dohoda, podľa ktorej agentúry dočasného zamestnávania musia dodržiavať pravidlá pre životné a pracovné podmienky dočasných pracovníkov a zároveň ich aj zlepšovať. Najväčšou kolektívnou dohodou tohto typu je ABU, ktorá univerzálne zaväzuje všetky tieto agentúry dodržiavať minimálne štandardy ustanovené v tejto zmluve.

Tieto podmienky zahŕňajú:

 1. Kompenzácie za plat
 2. Platenie nadčasov
 3. Príplatky
 4. Pracovné hodiny.
 5. Penzia

Zamestnávatelia v Holandsku sú striktne kontrolovaní, aby bolo zaručené dodržiavanie týchto minimálnych štandardov, ktoré chránia každého pracovníka. V prípade, že tieto štandardy nie sú dodržiavanie, je možné týmto zamestnávateľom udeľovať pokuty.
Qbis kontroluje, či agentúry pracujú podľa týchto štandardov ustavených ABU. Týmto sa zaručuje, že Váš mesačný plat  v Holandsku vychádza na €1750 v hrubom pri odpracovaní 40 hodín týždenne.

 1. Počet odpracovaných hodín

Práca na dočasnú pracovnú zmluvu Vám negarantuje počet odpracovaných hodín za týždeň. Ten závisí najmä od sezóny a Vašej motivácie. Ak je veľa práce, zamestnávatelia najprv požiadajú o odpracovanie nadčasov dočasných zamestnancov. Nadčasy sú podľa kolektívnej dohody platené minimálne 125% z výšky normálnej hodinovej mzdy. V priemere sa v Holandsku pracuje 40 hodín týždenne.
Za nadčas sa považuje, ak odpracujete viac ako 8 hodín denne alebo viac ako 40 hodín týždenne.
Ak sú peniaze pre Vás tou najväčšou motiváciou pre vycestovanie do Holandska, nadčasy a práca počas víkendov môže byť pre Vás obzvlášť lákavá ponuka.Práca je super, veľmi pekne ďakujeme, životné podmienky sú skvelé a môžete si zarobiť až 600 eur za týždeň

3. Čím dlhšie pracujete, tým viac zarábate

Väčšina spoločností odmeňuje svojich zamestnancov zvyšovaním ich platu po určitom čase. Čím dlhšie pracujete v nejakej firme, tým vyššiu hodinovú mzdu budete dostávať. Zvýšenie platu závisí aj od zaškolenia sa, ktoré je poskytnuté pracovnou agentúrou. Získanie nových zručnosti Vám umožní stať sa väčším profesionálom, čím sa stávate pre firmu dôležitejším. Vaša iniciatíva a proaktivita dokazuje Vašu motiváciu, čo sa v Holandsku veľmi cení.

 1. Zručnosti navyše = vyšší plat

Ak máte zručnosti, ktoré holandský zamestnávateľ obzvlášť potrebuje, máte veľkú šancu, že dostanete ešte o čosi lepší plat. Skúsený vodič vysokozdvižného vozíka bude s najväčšou pravdepodobnosťou zarábať viac ako zamestnanec na pozícii „order picker“ v tom istom sklade. Taktiež operátor vo výrobe, ktorý dokáže vyriešiť nejaké problémy alebo závady zarobí viac ako ten, čo pracuje iba ako operátor. Ak hľadáte vyšší plat je dôležité, aby ste nás oboznámili so všetkými schopnosťami a zručnosťami, ktoré máte v určitej oblasti. To nám umožní navrhnúť Vás na pracovnú pozíciu v súlade s Vašou kvalifikáciou.

 1. Nezvyčajné pracovné podmienky

Výnimočná pracovná situácia, ktorá je opísaná v kolektívnej dohode vyššie, je ohodnotená nadrámec. Práca na pozícii order picker v mraziarňach je platená lepšie ako order picker v sklade s oblečením a smeny sú kompenzované viac ako pracovná doba od 8:00- 17:00. Ak ste ochotný pracovať viac, dajte nám vedieť, či ste flexibilný pre prácu v rôznych podmienkach a počas rôznej pracovnej doby.

 1. Minimálna mzda a vek

Minimálnu mzdu dostávate v Holandska v závislosti od Vášho veku. Zamestnanci, ktorí majú vek 22 a viac rokov, dostávajú minimálnu hrubú mzdu  €1.615,80 mesačne. Pre pracovníkov mladších ako 22 rokov je minimálna mzda rozdielna. Pohybuje sa od  €767,50 pre vek 18 rokov až po €1.373,45 pre vek 21 rokov. Väčšina agentúr dočasného zamestnávania však platí zamestnancov pod 22 rokov viac ako im zákon nariaďuje. Je to kvôli tomu, aby si mladší zamestnanci takisto mohli zarobiť, pokryť náklady a niečo aj ušetriť počas ich pracovného pobytu v Holandsku.

AGE PER MONTH PER WEEK PER DAY
22 years and older € 1.615,80 € 372,90 €74,58
21 years old € 1.373,45 € 316,95 € 63,39
20 years old € 1.131,05 € 261,05 € 52,21
19 years old € 888,70 € 205,10 € 41,02
18 years old €7 767,50 € 177,15 € 35,43
  1. AK CHCETE VIAC INFORMÁCIÍ KLIKNITE PROSÍM SEM
 1. Ako sa vypočítava čistá mzda

Ak dostanete pracovnú ponuku do Holandska, plat sa uvádza v hrubom. Hrubá mzda je uvedená v pracovnej ponuke alebo je poskytnutá počas pracovného pohovoru ako hodinová alebo mesačná mzda. Ako sa teda čistá mzda počíta z hrubej? To je presne to, čo nás všetkých najviac zaujíma- koľko nám ostane po zaplatení všetkých daní. Je veľa faktorov, ktoré vplývajú na výšku dane Vašej holandskej mzdy. Holandsku má v roku 2019 progresívny daňový systém, čo znamená, že čím viac zarobíte, tým vyššiu daň musíte zaplatiť.
Holandská mzdová kalkulačka je skvelý nástroj, ktorý môžete použiť na vypočítanie Vašej čistej mzdy. Stačí, ak vyplníte Vašu hrubú hodinovú mzdu a kalkulačka Vám vypočíta, koľko môžete očakávať na konci mesiaca..
Ak zarábate 10 eur na hodinu v hrubom a v priemere počas roka pracujete 40 hodín týždenne, Váš plat v čistom bude €1582,-

Je potrebné mať na pamäti, že výpočet sa vzťahuje na to, ak odpracujete celý rok. Ak  v Holandsku pracujete len dočasne, máte vysokú šancu dostať vrátenie dane po podaní daňového priznania na holandskom daňovom úrade.

Holandská mzdová kalkulačka:https://thetax.nl/

Určite si všimnete, že najväčšia časť zaplatených daní ide práve na sociálne zabezpečenie– až 27.65%. Holandský systém sociálneho zabezpečenia je ohodnotený ako jeden z najlepších v Európe. Holandská daň sociálneho zabezpečenia pokrýva:

 • Rodinné benefity (prídavky na dieťa)
 • Materská a otcovská dovolenka
 • Dávky v nezamestnanosti
 • Príspevok dlhodobej starostlivosti
 • Maródka
 • Príspevky pre zdravotne postihnutých

Podľa Vašej čistej mzdy si môžete k tomuto zoznamu priradiť aj dovolenkový príspevok.

 1. Dovolenka

Ak máte holandskú pracovnú zmluvu, potom máte v Holandsku nárok na štvornásobný počet dní dovolenky ako je počet dní odpracovaných za týždeň. V prípade, že pracujete celých 5 dní v týždni, máte za rok nárok na 20 dní dovolenky. Je však pomerne bežné, že v Holandsku dostanete zaplatených až 25 dní dovolenky ročne, okrem 10 štátnych sviatkov, na ktoré má každý nárok.
Raz ročne, zvyčajne v máji alebo pri ukončení pracovnej zmluvy, ste holandským zákonom oprávnený dostať dovolenkový príspevok. Jeho výška je minimálne 8% z výšky Vašej ročnej hrubej mzdy. Výška tohto príspevku je uvedená na každej Vašej výplatnej páske s názvom vakantiegeld. Existujú niektoré pracovné agentúry v Holandsku, ktoré tento príspevok platia pri každej výplate.

Zhrnutie

Výška Vášho platu v Holandsku závisí vo vysokej miere od Vašej motivácie. Ak preukážete Vášmu zamestnávateľovi, že ste motivovaný a flexibilný pracovník, ktorý je ochotný odpracovať veľa hodín, máte vysokú šancu pre zvýšenie platu po určitom čase.
Ak pracujete 40 hodín týždenne bez nadčasov, môžete očakávať plat okolo €1750,- v hrubom mesačne. Pre vypočítanie čistej mzdy je potrebné odrátať daň, z ktorej ide na sociálne zabezpečenie 27,5%. Výška dane v Holandsku závisí od Vašej ročnej mzdy. Navyše môžete dostať bonus na dovolenku, ktorý predstavuje 8% z Vašej ročnej mzdy.

Množstvo peňazí, ktoré si počas svojho pobytu v Holandsku ušetríte, závisí od Vašich životných nákladov na ubytovanie, poistenie, stravu atď.
Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa platu v Holandsku, neváhajte a kontaktujte nás alebo sa zaregistrujte, aby sme mohli prebrať všetky náležité detaily a zodpovedali všetky Vaše otázky.

Často kladené otázky ohľadom platu v Holandsku

Zarobím menej, ak pracujem pre pracovnú agentúru v porovnaní s prácou priamo pre firmu?

Nie, vo väčšine prípadov ľudia, ktorí pracujú cez agentúru zarábajú rovnako ako tí, ktorí pracujú priamo pre firmu. Navyše ľudia, ktorí sú zamestnaní agentúrou majú väčšiu šancu zarobiť si na konci mesiaca viac peňazí. V skutočnosti nezáleží na tom, či máte dočasnú pracovnú zmluvu alebo tú na dobu neurčitú. Váš plat tým nebude nijako ovplyvnený.

Budem zarábať rovnako, ako holandskí zamestnanci na tej istej pracovnej pozícii?

Áno, ako zahraničný pracovník máte tie isté práva ako holandskí zamestnanci.

Ak chcete opatrovať seniorov a pracovať v zahraniči   kliknite prosim sem